A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sosak. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: sosak. Összes bejegyzés megjelenítése

2016. július 12., kedd

Aszalt cukkinis kréker




          Ilyenkor nyáron fillérekért lehet cukkinit vásárolni, amit ezerféleképpen fel tudunk használni, de egy idő után az ember már nem tud mit kezdeni a cukkinihegyekkel. :))) Ez a recept raklapnyi cukkini eltüntetésére alkalmas, ha van aszalótok, ajánlom figyelmetekbe!



Hozzávalók:

- 1 kg cukkini
- 135 g darált napraforgómag
- 70 g darált chia mag
- 1 lapos tk só. 

Elkészítés:


        A cukkinit aprítóban darabosra aprítottam, hozzákevertem a többi hozzávalót, kb 6 mm vastagon rákentem 2 aszalótálcára (kör alakú aszalón sütőpapír kell alá, nekem négyzet alakú tálcás van szilikonlapokkal), 68 fokon 5 órán át szárítottam, majd lehúztam a lapról, megfordítottam és még 7-8 órát szárítottam 52 fokon, h ropogós legyen, közben ollóval téglalapokra nyírtam, 16 lett belőle. Tunkolhatjuk mártogatósba vagy kenhetünk rá valami finom kenőt, én tojás-, avokádó-, tonhal- vagy libatepertőkrémre pályázok. :) Másodszor dupla adagot készítettem, így a négytálcás aszalóm tele lett, az aszalási idő pedig kb 8 órával meghosszabbodott és forgatgatnom is kellett a kicsikéket, erre figyeljetek. Aszalója válogatja, a lényeg, h ropogós legyen. Egészségetekre! :) 




2015. november 4., szerda

Szezámos-mákos sós paleo ropi






        A helyi paleo cukrászdában találkoztam először a budapesti Primus Manufaktúra kézműves süteményeivel és kekszeivel. Nagyon minőséges és finom minden, amit Ők készítenek, de az áruk (nyilván a minőségi hozzávalók és a belefektetett energia miatt) nem olcsó, így csak néhanapján jutalmazom magam ezekkel a kész termékekkel. Tőlük csórtam a szezámmagos- mákos sós ropogtatnivaló ötletét és a hozzávalók listáját, amit a dobozon feltüntettek, de a hozzávalók arányaival és mennyiségével már nekem kellett eljátszadoznom. Bátran kijelenthetem, hogy az ízlésemnek tökéletesen megfelelő paleo ropogtatnivalót sikerült alkotnom, s a ropik az Ati-teszten is átmentek (párom ízlése a sós ropogtatnivalók terén különösen kifinomult és érzékeny, úgyhogy ez igazi elismerés a számomra :) ). A kalóriatartalma nem alacsony (melyik paleo süteményé az? :)), úgyhogy ne együk kilószámra, de egy-egy otthoni mozizás vagy vendégvárás alkalmával nyugodtan helyettesítsük vele a chipseket, a sós mogyorót és a klasszikus ropit. Állati eredetű hozzávalók nélkül készült, úgyhogy a vegán olvasóimnak is bátran ajánlom. :) Ez most nem egy kevés hozzávalós recept, de egyrészt csak a hozzávalók kombinálásával érhető el, hogy ne legyen mellékíze az ételnek, másrészt, minél több a hozzávaló, annál többféle tápanyag jut a szervezetünkbe. Harmadrészt pedig, ez most egy ilyen recept. :) A kevesebb hozzávalós variációt itt találjátok. :)

Hozzávalók (320-370 g kész ropihoz):

- 100 g mandulaliszt
- 60 g kókuszliszt
- 60 g tápióka keményítő
- 50 g darált szezámmag
- 30 g mák (nem őrölt!)
- 60 g Cocomas
- 60 g kókuszolaj
- 1 csapott teáskanál só
- 10 g darált útifűmaghéj
- annyi víz, hogy gyúrható és nyújtható masszát kapjunk (én kb. 1-1,5 dl-t használtam, de lassan adagoljuk, hogy lássuk, mennyi az elég)

Elkészítés:

     A hozzávalókat összegyúrjuk, majd kér zsírpapír közt kinyújtjuk (minél vékonyabb, annál ropogósabb, én úgy 4 mm vastagságúra ajánlom). Tetszés szerinti formával kiszaggatjuk vagy kis téglalapokat vágunk belőle (ez a legpraktikusabb megoldás :) ), majd 180 fokon kb 10-12 percig sütjük, de nézzünk rá, meg ne égjen. Az alja és a széle picit megpirulhat, de ennél barnább ne legyen. :) Jó étvágyat hozzá! :)

2015. január 18., vasárnap

Szezámmagos ropi vagy kréker (paleo)


    A hétvégén szülinapra voltunk hivatalosak, úgy döntöttem hát, hogy készítek valami egészséges ropogtatnivalót, amit viszonylag nyugodt szívvel majszolhatok és így némileg ellenállni tudok a terülj terülj asztalkámnak. :) Végül is, a lángost,a kenyeret, a csipszeket és a sütiket kiváltottam vele, s mégcsak nem is éreztem csalódottságot:) Mennyeien finom, ropog, s bár kalóriában gazdag, mint tudjuk, nem mindegy, hogy a kalóriák milyen forrásból erednek. Ez a ropi csak magokat és tojást tartalmaz, s a szénhidráttartalma is minimális. Néha kell az ilyesmi:). A recept Szafi oldaláról származik:
Ő pedig Tücsökbogárnál találta:
  Mindkét blog egy csoda, ajánlom figyelmetekbe:) Szuper ötleteket és jobbnál jobb recepteket tartalmaznak.

Hozzávalók:

- 150 g mandulaliszt/ zsírtalanított mandulaliszt/ darált mandula- a ropit mandulaliszttel, a krékereket darált mandulával készítettem
- 100 g szezámmag
- 2 nagyobb tojás (az egyik recept egyet ír, a másik hármat, nekem kettővel volt tökéletes, ez függ a mandulától/mandulaliszttől:) A zsírtalanított mandulaliszthez 3 tojás, a sima mandulaliszthez 2 tojás, a darált mandulához 1 tojás kell.
- 1 csapott teáskanál só

Elkészítés:

    A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A száraz hozzávalókat összekeverjük, majd belegyúrjuk a tojásokat is. A masszából vágó- vagy nyújtódeszkán a tenyerünk segítségével rudakat sodrunk (ha nagyon ropogósakat akarunk, vékonyabbakat, ha kevésbé, vastagabbakat, mindkettő finom), a rudakat tepsire fektetjük és 10-12 perc alatt megsütjük. Készíthetünk a tésztából krékereket is: kis gömböket formázunk, ezeket sodrófával lelapítjuk és ugyancsak 180 fokon kb 10-12 perc alatt megsütjük. Én tojásos-tonhalas kenővel kentem meg a kicsikéket. Jó étvágyat!:)



2015. január 1., csütörtök

FFFST, azaz Fanni-féle fitt sajtos tallér

 
            Ez a mennyeien finom, tápláló és egészséges sajtos tallér Fanni csodablogjáról, a Betűlevesről származik (https://betuleves.wordpress.com/2014/05/20/fitt-sajtos-taller/). Ajánlom figyelmetekbe Fannit és a blogját is: ír az élet örömeiről, kajákról, sportról, egészségről, vidámságról. Csupa-csupa nevetés és életerő ez a lány:) Az oldal pedig a legvacakabb napodon is mosolyt csal az arcodra.

Hozzávalók (kb. 12 darabhoz):

- 250 g sovány túró
- 2 tojás
- 45 g zabpehelyliszt
- 30 g aprószemű (vagy darált) zabpehely
- só (kb. egy mokkáskanálnyi)
- 50 g reszelt sajt a tetejére
+ ízlés szerint apróra vágott sonka, kolbász, szalonna a tetejére, amit csak szemünk-szánk kíván. :)

Elkészítés:
   
     A sütőt előmelegítjük 180 fokra, zsírpapírral kibélelünk egy tepsit. A túrót, tojást, zabpehelylisztet, zabpelyhet és sót robotgéppel egynemű masszává keverjük, majd várunk kicsit, hogy a zabpehely felszívja a nedvességet. A sűrű masszából kanál és kés segítségével 12 korongot formázunk a zsírpapírra, megszórjuk reszelt sajttal (+  ha szeretnénk, előtte ízlés szerint bármilyen földi jóval), majd 20 perc alatt megsütjük. Eidemi sajttal (plusz feltétek nélkül:D) számolva egy tallér 70 kalóriát tartalmaz: ebből 5,8 g fehérje, 5,2 g szénhidrát, 2,56 g zsír. A képen két adagnyi szilveszteri bulira készült tallér látható sonkával és kolbásszal megbolondítva. :). Jó étvágyat!:)

2014. szeptember 14., vasárnap

Paleo lenmagos bagettek tojáskrémmel

Arany lenmaggal és szárított fokhagymával készítve még finomabb. :)
        Mióta próbálok cukor- és gluténmentesen étkezni, elég nagy gondolt jelent a kenyerek és kiflik helyettesítése egészséges alternatívával. Sok paleo recepttel próbálkoztam már, és bátran kijelenthetem, hogy ez a legropogósabb és legfinomabb bagett, ami kikerült a konyhámból. Én csak fél adagot készítettem, mert nem szeretem sokáig ugyanazt enni, inkább többször készítek több fajtát. Az ember hamarabb felhagy az egészséges táplálkozással, ha mindig ugyanazt kell ennie, ezt már tapasztaltam. :) Sosem voltam túl nagy kenyérfogyasztó, de jó tudni, hogy van mit ennem, ha megkívánom:) A receptet a Paleolit életmódmagazin 2014/3-as számában találtam. Kellenek hozzá speciális hozzávalók, amik sajnos nem olcsók, de igenis hiszem, hogy érdemes pénzt és időt fektetni az egészségünkbe (ráadásul egy hozzávalóból sem kell nagy mennyiség:).

Hozzávalók (5 kis bagetthez):

- 100 g őrölt lenmag (én tartok otthon őrölt formában, hogy ha este nagyon megkívánnám, ne bosszantsam a szomszédokat és a páromat az őrlőgéppel:)
- 50 g nyílgyökérliszt (szuper paleo alapanyag, ropogós lesz tőle a bagettke:)
- 50 g kókuszliszt
- fél teáskanál szódabikarbóna
- egy teáskanál almaecet
- kevés só
- 15 g útifűmaghéj
- 1,5 dl víz
- 3 kis tojás

Elkészítés:

     A sütőt előmelegítjük 190 fokra, az útifűmaghéjat pedig elkeverjük a vízben, majd félretesszük, hogy zselévé dermedjen. A lenmagot, a nyílgyökérlisztet és a kókuszlisztet összekeverjük, majd mehet bele kb. fél mokkáskanálnyi só, almaecet és szódabikarbóna, végül a tojás és a beáztatott útifűmaghéj. Alaposan összegyúrjuk. A kemény tésztából 5 kis bagettet formázunk. Sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük  a kis drágákat, a  tetejüket éles késsel bevagdossuk, majd kb. fél óra alatt készre sütjük. Én tojáskrémmel töltöttem meg a reggelire való bucimat: ehhez egy személyre megfőztem 2 darab tojást. Lereszeltem, majd tettem hozzá egy evőkanál Cocomas kókusztejszínt, 1 gerezd reszelt fokhagymát, kevés dijoni mustárt, sót és borsot. Hogy szilárdabb legyen, egy icipici konjac lisztet is kevertem bele. Szuper reggeli, ha sósat kívánunk:)

Számoltam is: 1 db bagett kb. 85 grammot nyom és kb. 220 kalóriát, 10 g fehérjét, 17 g széhidrátot és 13 g zsírt tartalmaz. Jó étvágyat!:)

2014. július 4., péntek

Húsos-zöldséges rétes

           
       A múlt heti csajos- balatonos- strandolós kiruccanásunkon beszereztem egy júniusi Nők Lapja Konyhát teli jobbnál jobb receptekkel, ez is onnan ered. Hatalmas sikere volt apukámat leszámítva, aki azt mondta, hogy túl zöldséges és vigyek neki inkább fasírtot :))). Egy szó mint száz, finom, fűszeres, laktató... Az újságban a foci VB-re ajánlják TV előtti nasinak ;)

Hozzávalók (3 rúdhoz):

- 1 fej vöröshagyma
- 3 evőkanál olívaolaj
- 3 gerezd fokhagyma
- 0,5 kg darált hús
- 1 zöld és 1 piros kaliforniai paprika
- 1 nagy konzervnyi darabolt paradicsom levével együtt
- 1,5 dl vörösbor (itt feleztem az eredeti 3 dl- nyi mennyiséget)
- 1 kis doboz kukorica
- 1 teáskanál szárított kakukkfű
- só, bors
- 150 g natúr krémsajt (nálunk lehet nátierkové maslo is, azzal sem rossz:)
- 1 tojás a kenéshez
- 3x 200 g leveles tészta (másfél zacskó)

Elkészítés:

       A hagymát felaprítjuk és olívaolajon megpároljuk. Jöhet hozzá az aprított fokhagyma, azzal is pároljuk pár percig, majd beletesszük a darált húst. Megpirítjuk, majd belekeverjük a nagyon apróra vágott paprikákat és a paradicsomkonzervet. Felöntjük vörösborral, kakukkfüvet szórunk bele és sózzuk-borsozzuk. Addig főzzük, míg a zöldség megpuhul és a ragu besűrűsödik (na meg az intenzív borgőz is elpárolog ;). Belekeverjük a kukoricát, egy percig főzzük még, majd kihűtjük. (TELJESEN ki kell hűlnie, én tönkrevágtam az első tekercsemet, mert a langyos töltelék megolvasztotta  a leveles tésztát és szétszakadt az egész...). Én két zacskó leveles tésztát használtam, mindkettő tésztát elfeleztem, így lett 4. Egyet félretettem (abból süthetünk mondjuk sajtos rudat:), a másik hármat kisodortam, megkentem krémsajttal, elegyengettem rajta a tölteléket (a széleket kihagyva), feltekertem, a végeket összenyomtam (minek, sütés közben úgyis szétnyílt az oldaluk:). Sütőpapírral bélelt tepsibe fektettem a kicsikéket, végül megkentem felhabart tojással és 180 fokon megsütöttem (természetesen előmelegített sütőben). Kb. 40 perc kellett neki, míg a teteje színt kapott. Melegen és hidegen is finom. Jó évágyat!:)

2014. március 22., szombat

Paleo lenmagkenyér

    Sosem próbálkoztam még paleo kenyér sütésével- bevallom őszintén, főként azért, mert a legtöbb paleo kenyérhez többféle speciális paleolit magliszt kell, melyek kilója 10-20 €. Nem olcsó mindet beszerezni, még kisebb kiszerelésben sem, de mostanra végre a nagyja maglisztet a kamrámban tudhatom:), úgyhogy a jövő héten tervben van egy soklisztes paleo-bagett megsütése. Addigis ki akartam próbálni egy viszonylag olcsó, egyszerűbb alapanyagokból elkészíthető paleo-kenyeret. A héten volt szerencsém ellátogatni egy paleokenyér-sütő előadásra, ahol a szemünk láttára gyúrtak és sütöttek finomabbnál finomabb, egészségesebbnél egészségesebb kenyereket, s adtak tanácsokat és tippeket ezek elkészítéséhez. Kaptunk egy csomó receptet is, ezek között volt az én kiválasztottam is, a lenmagkenyér:) A receptjeimben mindig feltüntetem a forrást: a papír szerint a recept L. Hegedűs Esztertől származik, köszönöm szépen Neki:)

Hozzávalók:

- 200 g őrölt lenmag (készen is kapható, én magam őröltem)
- 3 tojás
- 1 dl víz
- 2 evőkanál citromlé
- 3 evőkanál kókuszzsír
- 1 evőkanál xilit
- 1 kávéskanál só
- 1 kávéskanál szódabikarbóna
- 1 kávéskanál kenyérfűszer-keverék (én a DM-ben vettem, ánizst, koriandert, köményt és római köményt tartalmaz, de külön-külön vagy együtt is felhasználhatjuk ezeket a fűszereket)


Elkészítés:
    
    A kenyér elkészítése nagyon egyszerű: a szódabikarbóna és a citromlé kivételével minden hozzávalót egy tálba teszünk. A szódabikarbónát egy evőkanálba szórjuk és rácsorgatjuk a citromlé felét, hogy reakcióba lépjenek (felhabosodik), majd ezt és a maradék citromlevet is a keverékhez adjuk. Az egészet összedolgozzuk, majd kókuszzsírral kikent formába tesszük: én vettem egy kis szilikon kenyérsütő formát, nagyon édes kis cipó készült benne:) A tésztát 150 fokon kb. egy órán át sütjük. Hűtőben több napig eláll. Finom, illatos, egészséges, a héja ropogós... Kell ennél több?:) Jó étvágyat!
      


2014. február 26., szerda

Fennséges fokhagymás pogácsa a négyzeten:)

         
          Ez az a pogácsa, amiről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. Négyzetre kell emelni a fennséges és a fokhagymás jelzőt, sőt a pogácsa kifejezést is, mert ez a pogácsa nagyon pogácsa (Győzike után szabadon:) és extrán fokhagymás. Lányos pizsipartykra ajánlom, amikor az ember enne valami finomat és már nem készül elhagyni a lakás falait. Ellenkező esetben garantálom, hogy erős fokhagymaillat és szaglászó emberek fogják kísérni minden lépését:). Csak saját felelősségre. Én szóltam.
        Ehhez a pogihoz személyes érzelmi szálak is fűznek, hisz Emese barátnőm családjának csodatitkos receptje, s mindig akkor süssük, ha egymásnál alszunk. Ez a mi közös, barátnős rituálénk: a fokhagymás pogi sütése. Ezúton is köszönöm Eminek, hogy engedélyezte a recept nyilvánosságra hozását, s ezzel a nagyközönség számára is elérhetővé tette eme csodafinom ínyencséget. Én azt mondom, nem lehettünk olyan önzőek, hogy megtartsuk magunknak... :) Köszönöm... :)

Hozzávalók a tésztához:

- 60 dk rétesliszt
- 4 dl tej
- 2 kiskanál cukor
- 1 kocka élesztő

Hozzávalók a töltelékhez:

- 1 margarin
- 2 kiskanál só
- 15 gerezd fokhagyma

Elkészítés:

Tészta: Kb. 2 dl langyos tejben elkeverjük a cukrot meg az élesztőt, letakarjuk és haggyuk megkelni. Ez a kovász:). (Az én módszerem a kelesztésre- mivel radiátor nélküli, talajfűtéses házban nőttem fel- az, hogy bekapcsolom a sütőt és hagyom, hogy bemelegedjen kicsit, aztán lekapcsolom. A langyos sütőbe konyharuhát teszek, és erre teszem a kovászt és a tésztát is). A lisztet és a maradék tejet pedig mikróba szoktam dobni egy kis időre, a meleg hozzávalókból egy-kettőre szép dundi tésztánk lesz. :). Ha a kovász megkelt, összedolgozzuk a tejjel és a liszttel (a tészta alatt a tálat és a tészta tetejét is megszórjuk vele). Meleg helyre tesszük (én a sütőbe, így extra hamar kész), és míg kel, elkészítjük a tölteléket.

Töltelék: A fokhagymát fokhagymanyomón átnyomjuk és összekeverjük a puha margarinnal és a sóval.

Összeállítás: Ha a tésztánk megkelt, 4 egyenlő részre osztjuk. A kis tésztakupacot kisodorjuk téglalap alakúra, lehet egész vékonyra:), szépen egyenletesen megkenjük a töltelék negyedével, majd feltekerjük, kapunk egy dagi "tésztacsíkot". A tetejét megkenjük tojássárgájával és megszórjuk szezámmaggal (a legutolsó Emis sütésünknél nem találtunk szezámmagot, csak héjas szotyit, azt kínkeservesen kézzel megpucoltuk, ezt szórtuk a pogik tetejére:)), majd felszeleteljük. Helyes kis kalácsokat kapunk. Ugyanezt elkövetjük a maradék három tésztagombóccal is. A pogácsákat sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk és kb 180 fokon aranysárgára süssük (úgy 20 perc). Az első adag garantáltan elfogy, míg sül a többi:), de a maradék sem szokta megérni a másnap reggelt.
          Jó étvágyat hozzá!:)